Jdi na obsah Jdi na menu
 


OTESTUJTE SVÉ OČI!

27. 2. 2013

Drobné změny ve vidění, které jsou způsobeny věkem podmíněnou okulární degenerací, je možné zjistit sledováním tzv. Amslerovy mřížky. První příznaky věkem této degenerace se dají velmi lehce přehlédnout, protože tato nemoc často nejprve postihne pouze jedno oko. Zhoršení zraku tak mnohdy lidé přehlížejí a pomýšlejí pouze na změnu brýlí.

VPMD je ovšem nutné zachytit v její rané fázi, protože v té době je léčba nejefektivnější. Vlhká forma, která postihuje zhruba 10 – 15 % nemocných VPMD, však postupuje velmi rychle a během několika týdnů dokáže způsobit těžkou ztrátu zraku.

První a základní vyšetření u očního lékaře probíhá velmi jednoduše – pomocí Amslerovy mřížky. Vyšetřit se můžete i sami. Amslerova mřížka je čtvercová síť s fixačním bodem uprostřed, která testuje správnou funkci žluté skvrny (makuly):

amslerova-mrizka.jpg

 

 

 

NÁVOD K POUŽITÍ:

·        Pokud používáte brýle na čtení, určitě si je nasaďte.

·   Zakryjte si jedno oko a druhým pozorujte bod ve středu mřížky, nepohybujte okem po celé čtvercové síti.

·        Pozorujte mřížku ze vzdálenosti přibližně 30 – 40 cm v dobře osvětlené místnosti.

·        Oko udržujte zaostřené po celou dobu.

·        Pozorujte stále přímo jen bod ve středu mřížky.

·      Všechny čáry by měly zůstat rovné a čtverečky stejné velikosti

·        Otestujte si každé oko zvlášť.

 

Sledujte, jestli jsou všechny čáry rovné a všechny čtverečky stejně velké. V případě, že některá část mřížky mizí, je pokřivená, bezbarvá, anebo na ní vidíte nějaké změny, je potřeba co nejdříve navštívit očního lékaře!

 

amslerova-mrizka-2.jpg

 

Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace postupuje velmi rychle, k výraznému a nevratnému zhoršení zraku může dojít během několika týdnů. Důležitá je rychlá a přesná diagnostika v odborném makulárním centru spolu s následnou léčbou.

Poznámka: 

Pod níže uvedeným odkazem najdete také lepší zobrazení mřížky, standardní nastavení těchto stránek nelze ovlivnit.

Zdroj: http://www.degeneracemakuly.cz/otestujte-se-na-makularni-degeneraci-VPMD