Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borelioza

10. 8. 2013

ŠTĚTKA LESNÍ - Přírodní lék na boreliozu

Latinský název : Dipsacus sylvestris

Borelióza je léčitelná, není žádný důvod se jí bát. K tomuto závěru dochází Wolf-Dieter Storl, etnobotanik a sám oběť boreliózy, který tuto nemoc intenzivně prozkoumal do velkých podrobností. Borelióza je multisystémové onemocnění, může napadnout kterýkoliv orgán a předstírat jakýkoliv symptom. I proto původci choroby často unikají imunitnímu systému. Autor prozkoumal a úspěšně na sobě vyzkoušel metody tradičního bylinářství, homeopatie, léčebné postupy starých indiánských kmenů a čínské medicíny. Jeho zájem se soustředil na léčebné vlastnosti byliny štětky a terapie přehříváním. Kniha na pozadí biologických, kulturních a sociálních aspektů “nové nákazy,” jak autor nemoc nazývá, naznačuje cestu k úspěšnému celostnímu léčení boreliózy.

 

stetka-lesni-2.jpg

 

Co je to Lymská borelióza?

Lymská borelióza (LB) je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Borelie patří ke spirochetám, což jsou bakterie spirálovitého tvaru, pohybující se pomocí bičíků. Patří mezi ně i původce syfilis a leptospirózy. Borelióza je také naší nejčastější zoonózou (nemocí pocházející ze zvířat). V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky. Pes může boreliozou také onemocnět, divoká zvířata v sobě infekci nosí, ale jsou zdravá. Typické projevy nemoci, kožní a nervové, byly popsány v Evropě už před více než sto lety, ale původce - spirocheta B. burgdorferi - byla objevena až v osmdesátých letech 20. století v USA.

Borelie mají přes 150 povrchových proteinů, což jiné bakterie nemají, dokonce ani jejich příbuzná treponema pallidum, původce syfilis. Tato variabilita povrchových proteinů objasňuje vysokou toxicitu borelií, jejich schopnost vyvolat zánětlivé dráždění, bolest a vyhnout se imunitním reakcím.

 Borelie dokážou - vedle své schopnosti pronikat do buněk - potlačit aktivitu fagocytů (fagocyt: bílá krvinka schopná ničit škodlivé bakterie) a tím znemožnit fagocytózu (fagocytóza: pohlcování cizích částic z buňkami). Dokážou rozkládat komplement (komplement – skupina krevních bílkovin, které se podílejí na některých imunitních a alergických reakcích - ničení bakterií, uvolňování histaminu, opsonizace aj.), resp. ho zneaktivnit a způsobit vykolejení imunitního systému.

Borelie potřebují v první řadě zinek, takže je třeba opatrnosti při jeho doplňování.

 

Jak se přenáší lymská borelióza?

LB přenášejí klíšťata (v České republice je to zejména druh Ixodes ricinus). V podezření z možného přenosu je i krev sající hmyz, jako komáři nebo muchničky.

 Při sání klíště vypouští do krve hostitele látky proti srážení krve, proti svědění a také látky snižující imunitní odezvu. Ty umožňují snazší průnik infekcí - nejen borelií, ale i dalších patogenů přenášených klíšťaty. Borelie přežívají ve střevě nenasátého klíštěte a v průběhu sání krve klíštětem přecházejí do jeho slinných žlaz a poté i do těla hostitele. K přenosu je tedy potřeba určitý čas, čím déle je klíště přisáté, tím větší je riziko infekce. Z člověka na člověka je přenos možný jen z matky na dítě během nitroděložního vývoje. V placentě byly spirochety nalezeny ve velkém množství, ale pokud je infekce u těhotné ženy důkladně léčená, dítě bývá většinou zdravé. Ve výjimečných případech je možný i přenos krevní tranfuzí.

Pokud máte doma psa je možné, že se taky mohl nakazit boreliózou. Psy je možno proti borelióze vakcinovat. V poslední době onemocnění boreliózou přibývá. Připisuje se to globálnímu oteplování, protože jsou mírnější zimy a tak přežije více nakažených hlodavců a klíšťat.

Více o tomto onemocnění zde: http://www.borelioza.cz

Štětka lesní je název pro poměrně rozšířený druh bodláku. Boreliozu známe všichni jako nepříjemné onemocnění, které přenášejí klíšťata. Mnozí z vás, kteří chodí rádi do přírody se s touto nemocí už možná seznámili na vlastní kůži. Já sám jsem boreliozu prodělal asi před 15ti lety a jeden můj skautský kolega se s ní potýkal už dokonce 3x. Nemoc se mnou tenkrát dost zamávala, ale zřejmě vzhledem k tomu, že byl můj organizmus jinak mladý a silný, nepotýkám se dnes s žádnými vážnými následky. Jiní takové štěstí neměli a i po přeléčení silnými antibiotiky trpí dále těžkými bolestmi kloubů apod. Wolf Dieter Storl ve své přednášce říká, že borelioza je vůči antibiotikům do značné míry rezistentní a při jejich nasazení se dokáže zapouzdřit a skrýt v méně prokrvovaných částech těla a potom s odstupem třeba i 10ti měsíců od léčby, opět zaútočit. Člověk, ačkoli je oficiálně vyléčen, pak nadále trpí různými potížemi. V těchto případech může velmi účinně pomoci přírodní léčba štětkou lesní.

Štětka je dvouletá rostlina a tak, jako mnoho jiných dvouletek, vytváří i ona v prvním roce svého růstu tzv. přízemní růžici listů. V této době je veškerá síla rostliny koncentrována v jejím kořeni a je to právě kořen, který se k léčbě používá. Pokud chcete zatočit s boreliozou, vykopejte několik těchto jednoletých kořenů, nakrájejte je na malé kousky a strčte je na 3 týdny do sklenice se silným alkoholem. Vyrobíte tak klasickým způsobem tinkturu, kterou budete užívat po lžičce 3x denně, podobu minimálně jednoho měsíce. Po zbytek roku pak alespoň na 1-2dny v měsíci tuto kůru opět nasadíte. Velmi prý pomáhá, když tuto léčbu kombinujeme s tzv. hypertermickou terapii, tj. alespoň každý třetí den se naložíme do vany s tak horkou vodou, jakou jen dokážeme snést. Pokud horkou vodu snášíme špatně, je dobré nahřívat alespoň bolavé, boreliozou postižené klouby. Mnoho lidí, včetně Wolfa Dietera, se těmito prostředky skutečně vyléčilo a nyní již nepociťují žádné obtíže. Vzhledem k tomu, kolik mám známých, kteří boreliozu prodělali, půjdu letos asi na kořeny.

Zdroje:

http://www.borelioza.cz

http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1202/stetka-lesni-prirodni-lek-

Odkazy na přednášku Wolfa-Dietera Storla on-line: http://www.justyna.estranky.cz/clanky/odkazy/prednasky/zajimave-rozhovory-a-prednasky.html

A dále novinka roku 2013: kniha od Wolfa-Dietera Storla v češtině:

Přírodní léčba boreliózy

k dostání např. zde:

http://www.kosmas.cz/knihy/184193/prirodni-lecba-boreliozy/

 

stetka-lesni-3.jpg

 

 

Něco zkušeností s léčbou pomocí štětky:

Tinktura ze sušeného kořene (30 g nechat macerovat 3 týdny ve 200 ml čistého lihu, popř. vodky či slivovice) se pak používá 3x denně 15 až 20 kapek po dobu 5-6 týdnů. Do doby vytvoření tinktury je vhodné konzumovat hodně červené řepy, česneku a cibule a používat prostředky na podporu jater, např. Echinacea (kapsle či tinktura)nebo čaj ze směsi příslušných bylin (oboje lze dostat v lékárnách). Při infekcích podobného druhu je totiž velmi důležité podpořit látkovou výměnu a čisticí schopnost jater. Dále je vhodné denně konzumovat 0,5 g r propolisového prášku+stejné množství skořice v přesnídávce či jogurtu. Lze také ihned používat odvar z kořene (rozmělněné 2 g ve 100 ml vody krátce svařit) několikrát denně, nejlépe na lačno či před jídlem.

 Mnohdy nastává po použití tinktury z kořene štětky kožní vyrážka (někdy i na genitáliích), která za několik dní pomine, což je znamení, že léčba začíná zabírat (škodliviny se začínají vylučovat).

 Po skončení 6týdenní kůry se doporučuje každý měsíc preventivně nasadit 3denní kůru s pitím odvaru z kořene (doporučuje se 3 až 4 měsíce).

 Pozn.:s tím vším začít ihned v počáteční fázi při prvním příznaku boreliózy, tj. vytvoří se typická měnící se červená skvrna v místě kousnutí klíštěte. Kdo má možnost sehnat směs éterických olejů (šalvěj, hřebíček, skořice, tymián, citron, fenykl, eukalypt, jalovec, máta, anýz, rozmarýn, kmín apod.), nechť si připraví směs s olivovým olejem (ca v poměru 2:3)a 3x denně potírat tělo, zejména ohbí lokte a podkolenní jamky. Brání rozmnožování baktérií a tedy i borelií.

 Po skončení 6týd. kůry se doporučuje nechat si udělat krevní obraz.

Zdroj: http://botanika.wendys.cz/kytky/K471.php

Tinktura k dostání on-line zde:

http://www.zdravenka.cz/zdravenka/eshop/38-1-TRIDENI-DLE-UZITI/171-2-Zlucnik-dvanacternik/5/1865-Stetka-T-zaludek-dvanacternik-detoxikace

 

stetka-lesni-1.jpg