Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak světci mění životy

25. 1. 2013

 

 

Svatí pějí chválu Mistrům, neboť právě oni přijímají do své náruče nehodné, hříšné a nečisté, a proměňují je v klenoty toho nejčistšího světla.

 

 

Jednou, bylo to během období dešťů, přišla skupinka svatých do domu Kabíra Sáhiba. V domě neměli ani kousek chleba a sám Kabír neměl v kapse dokonce ani minci. Kabír byl povoláním tkadlec a nemohl kvůli monzunovým dešťům prodat žádnou ze svých látek. Požádal tedy svou ženu Mai Loi, zda by koupila nějaké zásoby na dluh, který by mohli zaplatit později. Potíž však byla v tom, kdo chudému tkalci bez stálého příjmu půjčí. Mai Loi šla od jednoho kupce ke druhému, ale marně. Nakonec jeden kupec přece souhlasil s prodejem na dluh, a protože ji neznal, dal jí podmínku, že s ním musí strávit noc. Mai Loi byla uražena jeho chlípným návrhem, ale neřekla nic. Přinesla nákup domů a řekla Kabírovi o dohodě, kterou obchodník navrhl.

 

Tu noc Kabír připomněl Mai Loi její slib obchodníkovi. Ujistil ji, že všechno bude v pořádku. Když byla připravena odejít ke kupci, řekl jí: “Cesta je samá kaluž. Zabal se do pláštěnky a já tě vezmu na záda.”

 

Brzy došli až k tomu domu a Mai Loi vešla dovnitř, zatímco Kabír na ni čekal přede dveřmi. Obchodník nemohl uvěřit svému štěstí, byl potěšen, že ji vidí, ale pak si všiml, že Mai Loi má na nohou suché a čisté střevíce.  “Jak je možné, že jsi prošla tím blátem a máš suché a čisté nohy?” zeptal se. “Na tom není nic divného,” odpověděla. “Můj manžel, Kabír Sáhib mne nesl na zádech a teď na mne čeká přede dveřmi.”

 

Jak obchodník uslyšel jméno velkého světce, mohl se hanbou propadnout. Šel ke dveřím a požádal Kabíra, aby vešel a osušil se. Potom mu padl k nohám a prosil Kabíra i Mai Loi o odpuštění.

 

“Povstaň dobrý příteli,” řekl Kabír a dodal: “To je opravdu vzácný člověk, který nemá zbloudit.”

 

Pak se Kabír a jeho žena obrátili k odchodu a kupec seděl v koutě dlouho do noci a přemýšlel o tom, co se stalo. Nakonec dospěl k závěru, že je jen jediná dobrá cesta, kterou může v tomto světě následovat, a to je cesta učedníka. Ráno pak vyhledal Kabíra a stal se jedním z jeho nejoddanějších žáků.

 

kabir.gif