Jdi na obsah Jdi na menu
 


Justýniny bylinné tinktury

10. 5. 2013

Justýniny bylinné tinktury

Justýna používá nejraději “Vodku 42,” tedy alkohol o obsahu 42 %.vodka-42.jpg

 

 

Připravíme si sklenici o obsahu ¾ - 1 litr, napěchujeme příslušnou bylinkou či směsí bylinek a zalijeme tak, aby byly bylinky potopeny. Uzavřeme a necháme vylouhovat tak 3 – 4 týdny. Občas protřepeme.

Tinktury dle druhu:

Aloe: sklidíme listy z doma vypěstované rostliny Aloe arborescens, omyjeme a necháme okapat. Pak rozkrájíme na drobné kousky a nasypeme do sklenice; zalijeme alkoholem, uzavřeme, protřepeme a necháme louhovat 3 – 4 týdny při pokojové teplotě. Pak zcedíme a můžeme používat – do mastiček a krémů např. (má vynikající nejen hojivé účinky, o kterých se snad nemusím rozepisovat).

Borovice: borovicové výhony “svíčky” stříháme nůžkami tak ze 2/3 (zkrátíme tak výhonky stromu a nepoškodíme ji, vyrostou tak kratší větve – tato metoda se mimochodem používá při tvarování bonsají). Výhony jsou plné vonné pryskyřice a vyluhujeme je ve výše zmíněném alkoholu. Po měsíci zcedíme a ještě vymačkáme. Tato tinktura je vhodná nejen do mastiček, ale i na kašlíček, užíváme po čajových lžičkách – “průtahovka.”

Kostival, kaštan, jalovec: kostivalový kořen (sklizený čerstvý zjara důkladně omyjeme a nakrájíme na drobné kousky; z kaštanu používáme květy, nejlépe z červeného druhu, trochu je postříháme nůžkami a nacpeme do sklenice s kostivalem; z jalovce použijeme vyzrálé jalovčinky (běžně v prodeji jako koření či v obchodech s bylinkami). Pokud máme jalovec (např. na zahradě, jinak je chráněný!), pak můžeme přidat i něco jarních výhonků). Jalovec je vynikající na bolesti kloubů, vyzkoušeno!

Vše nasypeme do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme vyluhovat asi měsíc. Pak zcedíme a používáme především na bolestivé klouby

Vlaštovičník: rozkvetlou nať natrháme, polámeme / postříháme na menší kousky a nasypeme do sklenice. Pozor na vytékající jedovaté mléko, aby se zejména nedostalo do očí. Zalijeme buď Alpou (pro zevní užití) nebo Vodkou 42. Necháme vyluhovat 3 – 4 týdny při pokojové teplotě. Tinktura má brčálově zelenou barvu. Pak zcedíme a můžeme používat – vynikající např. na plísně na nohou – přidáváme do mastiček.

 

or25.jpg