Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strach

22. 3. 2013

Strach

Na strachu není nic špatného.


Ačkoli Boží čas je mimo naši kontrolu, je součástí lidství chtít obdržet věci, které očekáváme, a to co možná nejrychleji. 

Nebo utéci před jakoukoli příčinou svého strachu.

A tak to chodí od našeho útlého dětství až do chvíle, kdy se staneme k životu indiferentní, čili lhostejní. Protože dokud jsme intenzívně soustředěni na přítomný okamžik, budeme mít vždy nějaká očekávání.

Jak můžete říci planoucímu srdci, aby bylo klidné a pomýšlelo na zázraky Stvoření v tichu, bez napětí, strachu a nezodpověditelných otázek?

Strach je součástí lásky a neměla by se mu přikládat nějaká vina.

Jak můžete někomu říkat, aby neměl starch, když investoval své peníze a jeho život je jako sen, neboť dosud nevidí žádné výsledky? Ani farmář nemůže urychlit proces ročních období, aby posbíral plody, které zasel, ale čeká netrpělivě na příchod podzimu a čas sklizně.

Jak můžete žádat bojovníka, aby nebyl rozechvělý před bojem?

Na tento okamžik trénoval až do vyčerpání, vydal se z nejlepšího, a zatímco věří, že je připraven, má starch, aby všechno jeho úsilí nebylo marné.

Strach se zrodil ve stejném okamžiku, jako samo lidstvo. A dokud jej nebudeme schopni ovládnout, budeme se učit s ním žít – právě tak, jako jsme se učili žít s bouřemi.  

paulo_coelho-150x150.jpg

Paolo Coelho

strach-3.jpg

“Čím více budeš motivován láskou,

tím méně budeš bojácný

a tím svobodnější budou Tvé činy.”

strach-2.jpg

strach-4.jpg